Anasayfa | Site Haritası | Arama

Neredeyim: Genel Bilgiler > COĞRAFYA


COĞRAFYA


TOKATCoğrafi Yapısı ve İklimi

40,316512
36,550269

COĞRAFİ YAPI

 

         Tokat, Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz bölümünde; 35° 27’ ve 37° 39’ doğu boylamları ile 39° 52’ ve 40° 55’ kuzey enlemleri arasında yer alan bir ilimizdir. Kuzeyden Amasya’nın Taşova, Samsun’un Ayvacık, Ordu’nun Akkuş, Kumru ve Korgan, doğudan Ordu’nun Aybastı, Mesudiye, Sivas’ın Koyulhisar ve Hafik, güneyden Sivas’ın Yıldızeli, Yozgat’ın Çekerek ve batıdan ise Amasya’nın merkez ve Göynücek ilçeleriyle komşudur. İl trafik plaka kodu 60, nüfusu 613.990 ve yüzölçümü 10.073,00 km²’dir. Şehir merkezinin denizden yüksekliği 623 metredir. 11 ilçesi bulunmaktadır.

 

         Tokat ilinin ekonomisi geniş ölçüde tarıma ve tarımla ilgili sanayiye dayanmaktadır. İl sınırları içerisinde yer alan ovalar oldukça verimlidir. Artova’da tahıl, Kazova’da bağcılık, Erbaa ovasında tütün ekimi ön plandadır. Tokat tarımında sebze ve meyvecilik, sanayi bitkileri ve baklagiller önemli yer tutmaktadır. Buğday, arpa, mısır, nohut, fiğ, şeker pancarı, yeşil mercimek, yonca, tütün, soğan, domates, ayçiçeği ve patates üretimi yaygındır. "Tokat domatesi", Tokat tütünü" ve “ Narince üzümü-yaprağı”nın ünü Tokat sınırlarını aşmıştır.

 

         Tokat ekonomisinde hayvancılık da önemli paya sahiptir. İl kırsalında besi hayvancılığı gelişmiştir. Köylerde sığır, manda, koyun, kıl keçisi ve hindi gibi hayvanlar yetiştirilmektedir. Şehrin hayvancılık faaliyetleri içerisinde arıcılık da sıralanabilir. Dut ağacının yetişmesine uygun olan Tokat’ta ipek böcekçiliğinin de geliştirilmesine çalışılmaktadır.

 

         Tokat’ta çeşitli maden yatakları da bulunmaktadır. Bu yataklardan betonit, antimon, oniks, krom ve kömür çıkarılmaktadır. Bölge bilhassa yalıtıcı ve yüksek ısıya dayanıklı bir maden olan antimon bakımından zengindir. Betonit yağ ve şeker gibi ürünlerin arıtılmasında, kanalizasyon sularının temizlenmesinde, petrol ve su sondajlarında gerekli olan çamurların hazırlanmasında kullanılmaktadır ve Türkiye’nin en zengin betonit yatakları Reşadiye ilçesinde bulunmaktadır.

 

          Kent sanayi bakımından istenen düzeyde değildir. Kentteki fabrikalarda şeker, un, süt ürünleri, meyve suyu, yem, şarap, konserve, salça, tuğla-kiremit, çimento, kireç, maden suyu, şişelenmiş içme suyu, orman ürünleri, tekstil ürünleri, plastik ve madeni eşyalar, tarım alet ve makineleri üretilmektedir. Kentte ve ilçelerinde Organize Sanayi Bölgeleri bulunmaktadır.

 

          Kelkit-Tozanlı-Çekerek sularının havzaları, bu havzalar arasındaki yükseklikler, akarsuların oluşturduğu alüvyonlu düzlükler ve kuzeyden güneye doğru gittikçe artan sıra dağlar ilin önemli yer şekillerini oluşturur. Kelkit Vadisi'nde ortalama yükseklik 300-350 m., Tozanlı havzasında 500-550 m. ve Çekerek havzasında 900 m.’dir.

 

         Dağlık alanlar il topraklarının % 45’ini kaplar ve üç önemli sıra halinde Karadeniz’e paralel uzanan sıradağlar şeklinde devam ederler. Doğuya doğru gidildikçe dağlar birbirlerine çok yaklaşırlar ve yükseklikleri de artar. Rakımı 188 m. den 2870 m. ye kadar değişen yükseklikler arasında yer alan dağlar; Mamu (1779 m.), Yaylacık (1620 m.), Deveci (1892 m.), Bugalı (1945m),  Dumanlı (2200 m.), Çamlıbel (2020 m.), Akdağ (1900 m.) dır.

 

         Tokat, üçü büyük diğerleri irili ufaklı olmak üzere birçok göle sahiptir. Reşadiye’de bulunan iki büyük gölden Zinav Gölü; etrafını çeviren ormanları, kıyılarındaki nilüferleri ve Kızılkanat adı verilen çok lezzetli balıkları ile meşhurdur. Yine Reşadiye’nin Güllüköy köyündeki Güllüköy Gölü ile Almus Baraj Gölü büyük göllerdendir. Bunların dışında Belpınar, Bozpınar, Bedirkale, Akbelen, Akınköy, Sulugöl, Koçaş, Aşağıgüçlü, Ortaören, Boldacı, Üçyol, Kızık, Güzelbeyli, Büğet göl ve barajları bulunmaktadır.

 

          Dağların ve ormanların geniş yer tuttuğu ilde değişik türlerde yaban hayvanları da yaşamaktadır. Bunların başlıcaları kurt, tilki, sansar, tavşan, sincap, vaşak, ayı ve domuzdur. Kuş türlerinin nesilleri giderek tükenmektedir. Kınalı keklik, bıldırcın ve yaban ördeği önemli av kuşlarıdır. Balık türleri olarak akarsularda olan, gölet ve barajlarda yetiştirilen alabalık, sazan, aynalı sazan, yayın balığı ve Zinav Gölü'ndeki kızılkanat önemli balık türleridir.

 

Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 2009 kez gösterilmiştir.